728 X 90

Dekorasyonda Neoklasik Stil

By Mia Pelin Özdoğru — Ekim 24, 2013

Antik Yunan ve Roma kültürünün bir karışımı olan neoklasizim, klasik anlayışa bir karşı duruş olarak ortaya çıkmıştır. Bu karşı duruş ile Barok sanatın aşırı süslemeciliğine  kesin bir tavır alınmış ve antik Roma ve antik Yunan döneminin tarzları tekrar yaşatılmak istenmiştir. Bu akım ilk olarak İtalya’dabaşlamış ve oradan tüm Avrupa’ya yayılmıştır.Neoklasisizmde simetri esastır. Bu stilde hem soluk ve pastel renkler hem de parlak ve canlı renkler  kullanılır. Önemli olan tüm bu renklerin belirli bir uyum içinde dengeli kullanılmasıdır. Kemerli ve kavisli formlar ile geometrik şekiller bu stilin en göze çarpan özelliğidir.
Mermer ve pişmiş toprak aksesuarların sıkça kullanıldığı bu tarzda aksesuarları belirli bir denge ve simetri ile kullanmalısınız. Esinlendiği dönemin en önemli özelliği olan heykelleri  ve resimleri  bolca kullanabilirsiniz. Tabii ki simetriye özellikle dikkat etmek kaydıyla.

 

Ayşe Elçi Sargın

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>