728 X 90

Ambiente 2014

By Ayşe Elçi Sargın — Şubat 18, 2014

Ev eşyaları, yaşam ve hediyelik eşya sektörünün en önemli fuarlarından biri olan  Ambiente, Almanya’nın Frankfurt şehrinde 7-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti.

Ambiente 2014’ün bu seneki partner ülkesi Japonya idi. Japonya fuara oldukça iyi hazırlanmış ve oldukça kalabalık katılmıştı. Hemen her adım başı nazik, zarif  ve güler yüzlü Japonlar ile karşılaşmak çok güzeldi. Geleneksel Japon el sanatlarının yanısıra çağdaş Japon tasarımcıları da izleme olanağımız oldu.

Gelelim yılın trendlerine ; her stil ve zevke uygun ürün çeşitlerinin arasından doğallık sıyrılmış başı çekiyor bu yıl… Doğanın renkleri ahenkle kullanılmış tüm koleksiyonlarda ve doğal malzemeler ön plana çıkarılmış.

Dekoratif aksesuar ve hediyelik eşyada seramik ve ahşap yoğun olarak kullanılmış. Aksesuarda çeşitliliğin artışı dikkat çekici. Hemen her zevke uygun aksesuar bulmak mümkündü fuarda. Bahar ve yaz ayları renkler canlı , objeler cıvıl cıvıl.

20140209_111106

2014 sonbaharına doğru renkler biraz koyulaşıyor. Yeşil tonları, bej ve toprağın hemen her tonu var. Bunların yanı sıra gri tonları, bordo ve mavi ile birlikte kış aylarında hayatımıza giriyor. Gri tonları demişken metal görünümlü aksesuarlardan da bahsetmeliyim. Çünkü kışa doğru parlak metal görünümlü aksesuarlar yine gözde olacak. Doğal malzemelerle harmanlanmış karışık bir görünüme diğer bir deyişle tüm tarzlara başkaldıran kitsch tarzlı mekanları da bolca göreceğiz gibi bu yıl.

Yılın gözde malzemesi  keçe hemen her alanda hayatımıza iyice girecek gibi duruyor. Ev eşyasından, çantaya kadar pek çok alanda ve farklı tasarımlarla karşılaştım ve açıkçası çok beğendim.

Yılın gözde objesi  ise yine ve yeniden  ”baykuş”. Önüm arkam sağım solum ”baykuş” :)

Bilgeliğin simgesi baykuş, yılımızı aydınlatsın diyelim ve  mekanlarımıza ufacık da olsa bir baykuş koyalım.

 

baykuş,baykuş obje,hediyelik,seramik baykuş,hediye baykuş

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>